یازده اشتباه امنیتی‌ای که به احتمال زیاد در حال انجامش هستید – بخش دوم

رها کردن دستگاه‌ها

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که همه ما انجام می‌دهیم، رها کردن کامپیوتر بدون نظارت و قفل است. این قانون همچنین در مورد تلفن‌های همراهمان نیز قابل تعمیم است.

بزرگتری خطر البته دزدیده شدن خود دستگاه است، اما رها کردن دستگاه بدون نظارت و قفل هکری که پشت سر شما نشسته را به سمت کامپیوترتان می‌کشد.

دستگاه‌های رها شده آسوده‌ترین اهداف برای مهاجمین می‌باشند.

گشت و گذار بی‌حفاظ

ما همه به هرکجا که می‌رویم در ابتدا به دنبال WiFi رایگان هستیم تا به راحتی به گشت و گذار در اینترنت بپردازیم، اینستاگرام، فیسبوک، توییترمان را آپدیت و یا چک کنیم و یا بدتر به خرید اینترنتی بپردازیم و یا حسابمان را چک کنیم.

با این‌حال ما به یک سیستم WiFi باز و ناامن متصل شده‌ایم، مثل WiFi کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها. اگر این WiFi رمزعبور هم نداشته باشد که قصه خیلی خطرناک‌تر می‌شود و هر مهاجمی می‌تواند با شنود ارتباطات اقدام به عملیات مرد میانی کند و تمام اطلاعات شما را بدزدد. اگر قصد ورود به وب‌سایتی دارید که اطلاعات مهمی در آن است همیشه از اینترنت خانه خود استفاده کنید.

بی‌اعتنایی به ارورها

تا به‌حال وارد وب‌سایتی شده‌اید که با ارور امن نبودن وب‌سایت به شما خوش‌آمد گفته باشد؟ به احتمال زیاد شما نیز مثل همه با نادیده گرفتن ارور و خطا وارد وب‌سایت ناامن شده‌اید.

این ارور بدین معنی است که گواهینامه SSL این وب‌سایت یا منقضی شده است و یا نامعتبر است که در هر دوحالت ارتباط شما با وب‌سایت ممکن است توسط شخص ثالثی درحال شنود باشد.

محققان امنیتی در دانشگاه Carnegie Mellon در گزارشی که در سال ۲۰۰۹ منتشر کردند اعلام کردند که نمایش ارور SSL‌ در مرورگر به کاربر فاقد بازدارندگی کافی است. گوگل نیز اخیراً اعلام کرد که هفتاد درصد کاربران مرورگر گوگل کروم به خطاهای SSL بی‌اعتنا بوده و از آن می‌گذرند.

دانلود برنامه‌های از منابع نامعتبر

بسیاری از کاربران تلفن‌های هوشمند با دانلود نرم‌افزارها از وب‌سایت‌های نامعتبر و منابع غیررسمی اقدام به نصب آن‌ها می‌کنند که با این‌کار خود را در معرض خطر بزرگی قرار می‌دهند.

بسیاری از نرم‌افزارهای موجود در منابع نامعتبر حاوی بدافزار و دستکاری شده هستند.

روت یا جیلبرک کردن تلفن‌های همراه

بسیاری از کاربران آیفون و گوشی‌های اندرویدی برای رهایی از قواعد و قوانین اپل و گوگل اقدام به جیلبرک و روت کردن گوشی خود می‌کنند که این کار خود عواقب امنیتی زیادی را در پی دارد.

جیلبرک و روت کردن دستگاه می‌تواند منجر به بد کار کردن و یا از کار افتادن برخی برنامه‌ها شود ولی دسترسی خارجی و نفوذ را راحت‌تر می‌کند. جیلبرک و یا روت کردن همچنین گارانتی آیفون و گوشی اندرویدی شما را باطل می‌کند.

یازده اشتباه امنیتی‌ای که به احتمال زیاد در حال انجامش هستید – بخش اول

۱ دیدگاه. نظر جدیدی بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *